دستیاری

دستیاری و مشکل انتخاب رشته

دستیاری پزشکی این روز ها یکی از دغدغه های پزشکان فارغ التحصیل و دانشجویان پزشکی است، که هر مرحله از آن با چالش های متفاوتی رو به روست. اولین مورد خود آزمون دستیاری است، و تازه بعد از آزمون دستیاری، بحث مهم تری به اسم انتخاب رشته دستیاری وجود دارد و اینکه بعد از این همه تلاش چه رشته ای انتخاب کنیم؟

منبع این مقاله چیست؟

در این مقاله که از کتاب نگاهتو عوض کن ( راهنمای جامع و عملی برای انتخاب رشته دستیاری ) آورده شده است، نقش فاکتور های شخصیتی از سیستم MBTI در انتخاب رشته دستیاری مورد بحث قرار گرفته است. قسمتهایی از این کتاب را با یکدیگر مرور میکنیم:

نگاهتو عوض کن 1

برونگراها به مشاغلی علاقه مندند که به آنها امکان بدهد با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنند. بتوانند روی انواعی از مشاغل کار کنند. کارهای متنوع داشته باشند و بتوانند ایده های خود را به سمع و نظر دیگران برسانند. از سوی دیگر درونگراها به مشاغلی علاقه مندند که به آنها امکان بدهد روی یک موضوع متمرکز شوند. روی مطالب به خوبی فکر کنند و سرعت کار یکنواختی داشته باشند.

حسی ها به انجام دادن کارهایی راغب هستند که به آنها امکان میدهد با کارها و امورات واقعی سر و کار داشته باشند. آنها از تجارب گذشته خود برای حل مسائل استفاده میکنند. میدانند که از آنها چه انتظاری می رود. آنها در پایان روز می خواهند بدانند که چه کرده اند. شمی ها ترجیح میدهند کاری بکنند که به آنها امکان بدهد به آنچه احتمال دارد توجه کنند. آنها کارهایی را دوست دارند که به آنها امکان بدهد از شیوه های خلاق و بدیع برای انجام دادن آنها استفاده کنند. انها پروژه های پرچالش را ترجیح میدهند.

فکری ها به مشاغلی توجه دارند که به تواناییهای طبیعی آنها برای تحلیل کردن مسائل به شکل منطقی ارتباط داشته باشد. اما احساسی ها بیشتر مشاغلی را ترجیح می دهند که رابطه عاطفی با مخاطب داشته باشد و بتوانند به سود دیگران کار کنند.

داوری کننده ها مناسب مشاغلی هستند که لازم باشد در طی روز تصمیمات متعددی بگیرند. آنها میخواهند روی کاری که میکنند کنترل کافی داشته باشند. اما ملاحظه کننده ها کارهای انعطاف پذیر را ترجیح میدهند. آنها مشاغلی را دوست دارند که قاعده و مقررات کمتری در آن وجود داشته باشد.

 

نقش این مقیاس ها در انتخاب رشته دستیاری

به نظر می رسد رشته های تخصصی دستیاری که ارتباط کمتری با بیماران دارند مناسب شخصیت درونگرا ها می باشد، مانند رشته های رادیولوژی، پاتولوژی، پزشکی اجتماعی، پزشکی هسته ای ،و سایر رشته ها مناسب برونگراها می باشد.

در مورد احساسی ها رشته های اطفال ،پوست، روانپزشکی و طب سالمندان مناسب است، و در مورد فکری ها، جراحی، ارتوپدی، چشم ،گوش و حلق و بینی، زنان ،ارولوژی، طب اورژانس و پزشکی قانونی. سایر رشته های تخصصی  دستیاری می تواند در هر یک از دو دسته احساسی و فکری جای بگیرد.

پاتولوژی، رادیولوژی، پزشکی اجتماعی، روانپزشکی، طب کار، طب ورزش، طب سالمندان، طب فیزیکی، پزشکی هسته ای و پوست رشته هایی هستند که مناسب شخصیت ملاحظه کننده ها می باشد. اما جراحی، زنان، چشم، قلب، گوش و حلق و بینی، ارتوپدی، نوروسرجری، طب اورژانس، بیهوشی، پزشکی قانونی و طب هوافضا مخصوص داوری کننده هاست. سایر رشته های تخصصی دستیاری می تواند در هر یک از دو دسته ملاحظه کننده و داوری کننده قرار بگیرد.

به طور کلی رشته پزشکی در دسته حسی قرار دارد اما این دلیل بر این نیست که افراد شمی وارد رشته پزشکی نمی شوند.در یک تحقیق به عمل آمده در زمینه شخصیت و رشته های تخصصی نیمی از افراد شاغل در رشته های تخصصی مختلف شخصیت شمی داشتند. اما به نظر می رسد بهترین رشته ای که مناسب افراد شمی است، رشته روانپزشکی است. اما همه این ها دلیل بر این نیست که اگر به عنوان مثال فردی برونگرا وارد رشته رادیولوژی شود ناموفق خواهد بود، بلکه اینها صرفا به عنوان پیشنهادی برای فکر کردن و تصمیم گیری بهتر برای شما ارائه گردیده است.

برای تهیه متن کامل کتاب اینجا کلیک کنید

دستیاری

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

    با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!