درس خواندن برای دستیاری

چرا برای درس خواندن برای دستیاری انگیزه کافی نداریم؟

خیلی از پزشکان دوست دارند در بهترین رشته های رزیدنتی قبول بشن، اما فقط دوست دارند!  چرا شروع نمیکنند؟چرا فقط میشینند و قبولی و موفقیت های بقیه رو تماشا میکنند؟ در این مطلب میخوایم به این موضوع اشاره کنیم که چرا برای درس خواندن برای دستیاری انگیزه کافی را نداریم؟

از کنکور تا دستیاری

در کنکور سراسری از میان صدها هزار داوطلب با تلاش فراوانی که داشتیم و با استعدادی برتر وارد رشته پزشکی شدیم، رشته ای که بسیاری از داوطلبان کنکور در هنگام ثبت نام برای کنکور به آن فکر میکنند اما کمتر از یک درصد داوطلبان موفق به رسیدن به جایگاه والای پزشکی خواهند شد.

اینک بعد از گذشت چند سال عده ای از ما فارغ التحصیل شده و مشغول طرح رزیدنتی شده ایم و یا در خدمت مقدس سربازی به سر میبریم، عده ای چند سالی است که به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شده ایم و از آزمون فاصله گرفته ایم اما همواره در فکر رزیدنت شدن بوده ایم، عده ای هم هنوز در اواخر دوران تحصیلی، در استاجری و یا اینترنی هستیم و دوست داریم مستقیما به عنوان یک پزشک متخصص طرح وسربازی خود را شروع کنیم. اما در نهایت هدف همه ما در این نقطه از زندگی یک چیز است و آن هم رزیدنت شدن در رشته ای که عمری است به آن فکر میکردیم.

درس خواندن برای دستیاری و بی انگیزگی

قبل از کنکور سراسری همه ما آرزوی پزشک شدن داشتیم و برای این آرزو هدف سازی کردیم و برای رسیدن به آن جنگیدیم، اما پس از قبولی به یک باره همه چیز تغییر کرد، هدف و انگیزه خود را ازدست دادیم.اما اینک که آماده آزمون دستیاری میشویم باز هم آرزو و هدف خود را یافته ایم. اما انگیزه چطور؟ چرا با اینکه هدف خود را میدانیم انگیزه لازم را برای درس خواندن برای دستیاری به دست نیاورده ایم؟

۱-رقابت سنگین است!

علت های مختلفی برای این موضوع وجود دارد که مهمترین آنها رقابت سنگینی است که در این آزمون وجود دارند، داوطلبان این آزمون کسانی هستند که همگی استعداد های بالایی دارند و ما وقتی میبینم با این استعداد های برتر باید به رقابت بپردازیم کمی بی انگیزه میشویم چون فکر میکنیم وقتی افرادی هستند که برای آزمون این همه درس میخوانند پس ما جایگاهی نخواهیم داشت ویا حداقل به رشته های پرطرفدار نمیرسیم.

۲-برنامه ریزی درستی نداریم

علت دیگر این است که چون طبق برنامه ریزی اصولی پیش نمیرویم دائم این حس به ما القا میشود که هر چه میخوانیم بازدهی نداریم و همیشه از برنامه عقب می مانیم و نمیتوانیم تا روز آزمون منابع را به اتمام برسانیم.

۳- نمیدونیم چطوری درس بخونیم

علت دیگر ندانستن تکنیک های صحیح درس خواندن برای دستیاری است، این موضوع باعث میشود علیرغم وقت بالایی که صرف میکنیم مطالب از یادمان فراموش میشود و این حس فراموشی نیز اثر مخربی بر روحیه و انگیزه ما القا خواهد کرد.

۴- قدر وقت های مرده را نمیدانیم!

مسئله دیگر عدم مدیریت درست زمان و عدم استفاده از وقت هایی است که میتوانیم از دل آنها برای آزمون دستیاری زمانسازی کنیم. این مسئله تقریبا شامل اکثریت داوطلبان میشود.

اما در این میان چه کسی موفق خواهد شد؟

کسانی در آزمون دستیاری موفق میشوند که هدف خود را نه بر اساس رشته، بلکه براساس رتبه برتر برنامه ریزی میکنند، سپس با برنامه ریزی بسیار حساب شده و البته قابل انعطاف پیش میروند، و از طرفی روش های مطالعه درست و تکنیک های موثر مورد استفاده در آزمون های جامع را میدانند. اگر تصمیم خود را گرفته اید و میخواهید با عزم جدی درس خواندن برای دستیاری را شروع کنید به این مطلب مراجعه کنید.

نظرات کاربران

 1. masoumehma گفته :
  21:2171 2018/10/24

  سلام من تاریخ آمونها رو نمیدونم از کجا پیداکنم عضو رزیدنت شو هستم
  ۱ول آبان تمام آزمونها رو ثبت نام کردم ولی پرداختم با اشکال مواجه شده لطفا راهنمایی کنید میخواهم آزمون کل دروس مژور و آزمون کل دروس مینور رو ثبت نام کنم

  • مدیر سایت گفته :
   22:5786 2018/10/25

   با سلام و احترام
   ثبت نام شما برای دو ازمون ماژور و مینور تایید شده است
   تاریخ آزمون ها را در صفحه محصول هر آزمون در قسمت توضیحات محصول مشاهده فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!