آخرین رتبه قبولی دستیاری

آخرین رتبه قبولی دستیاری ۹۶

بسیاری از داوطلبان در پی جواب این سوال مهم هستند که آخرین رتبه قبولی دستیاری در هر رشته و دانشگاه چند بوده؟
ببینید دوستان بنا به دلایلی که معلوم نیست آخرین رتبه قبولی دستیاری در دوره ۳۹ توسط وزارت بهداشت منتشر شد و بعد از اون این روند متوقف شد حالا به چه علت معلوم نیست، ولی مطمئنا میتونست کمک خوبی به داوطلبان دستیاری برای انتخاب رشته ای بهتر باشه. اما حالا که رتبه ها به صورت رسمی منتشر نشده باید چیکار کرد؟

اصلا آخرین رتبه قبولی دستیاری مهمه؟!

طی این چند سال اخیر با تغییر سهمیه های آزمون دستیاری، به خصوص با تغییر مداوم سهمیه مناطق محروم در هر سال آخرین رتبه قبولی دستیاری هم جابجا میشه، و طبیعتا خیلی نمیشه به سال های قبلی استناد کرد، به عنوان مثال در دستیاری دوره ۴۲ آخرین رتبه قبولی دستیاری در سهمیه آزاد در رشته رادیولوژی دانشگاه تهران حدود ۵۰ بود و ناگهان در دوره ۴۴ به عدد ۲۵ یعنی نصف کاهش پیدا کرد!

چرا اینقدر اختلاف بین رتبه های قبولی در هر سال هست؟

علت اینکه رتبه قبولی در رشته ای یک مرتبه به نصف کاهش پیدا میکنه همین تغییر سهمیه هاست. مثلا علت تفاوت در دوره ۴۲ با دوره ۴۴ این بود که در دوره ۴۲ دانشگاه تهران در رشته رادیولوژی سهمیه مناطق محروم قبول نکرد ولی در دوره ۴۴ تعداد زیادی از صندلی ها رو مناطق محروم پر کرد.

خوب حالا اصلا چه سهمیه هایی در آزمون دستیاری هست؟

سهمیه هایی که در آزمون دستیاری استقاده میشه شامل:

 • سهمیه استعداد درخشان که مازاده
 • سهمیه نیروهای مسلح که مازاده
 • سهمیه شاهد و ایثارگران و جانبازان بالای ۲۵٪
 • سهمیه رزمندگان
 • سهمیه خانواده رزمندگان و جانبازان زیر ۲۵٪
 • سهمیه مناطق محروم

حالا با این همه سهمیه های مختلف چجور تصمیم بگیریم؟

دو سهمیه اول کاری با شما ندارن خوشبختانه و در ظرفیت تاثیری ندارند، اما بقیه سهمیه ها باید براساس تعداد نفراتی که هر رشته در هر دانشگاه آخرین رتبه قبولی دستیاری 96 میگیره حساب بشه و از همدیگه کسر بشه و بعد سهمیه خالصی که میمونه برای سهمیه آزاد در نظر گرفته بشه. شاید یه کم کار پیچیده ای به نظر برسه و برای کسی که خیلی از حساب کتاب های سهمیه ای سر در نمیاره خسته کننده باشه، مثلا اینکه اگر سهمیه جانبازان بالای ۲۵٪ که خیلی هم زیاده پر نشه بعدش به آزاد میرسه یا نه؟ و هزار جور سوال دیگه! و اینکه اگر کسی بخواد با سهمیه مناطق محروم انتخاب کنه شانسش چقدره؟ اما نگران نباشید.

از کجا میتونیم یه آمار خوب پیدا کنیم؟

یکی از این راه ها پرس و جو از داوطلبان سال های قبله و به قول معروف انتقال سینه به سینه. بعد ازین کار با یک حساب کتاب طبق دفترچه جدید و سهمیه ها میتونید حدس بزنید که با رتبه ای که آوردید در اون رشته شهر قبول میشید یا خیر. یک راه دیگه هم اینکه از یک مشاور خیلی خوب کمک بگیرید، کسی که تجربه در این زمینه داره و تجزیه تحلیل سهمیه ها و تغییرات هر سال رو سریع مقایسه کنه، و در ضمن خودش هم سابقه موفقی در دستیاری داشته باشه. به هرحال برای حدس زدن با احتمال بالاتر نیاز هست که دفترچه انتخاب رشته دستیاری منتشر بشه. خلاصه اینکه آخرین رتبه قبولی دستیاری در هر سال با سال قبل متفاوته و خیلی خودتون رو درگیر این قضیه نکنید. در نهایت اگر خواستین یک مشاوره انتخاب رشته خوب داشته باشید به این مطلب سری بزنید.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

  با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!