ازمون پره انترنی-محمد حسین اسدی

برنامه ریزی صحیح برای آزمون پره انترنی

آزمون پره انترنی  چیست ؟

قبل از اینکه در مورد برنامه ریزی پره انترنی صحبتی به میان بیاید بهتر است کلیاتی در مورد آزمون پره انترنی گفته شود .

این آزمون در سال دوبار برگزار می شود و برای دانشجویانی که در نیمسال اول در رشته پزشکی قبول  شده اند در پایان سال یعنی اسفند ماه برگزار می شود و برای دانشجویانی که پذیرفته نیمسال دوم هستند در شهریور برگزار خواهد شد.

دانشجوی رشته پزشکی بعد از اینکه این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارد وارد دوره انترنی می شود که این دوره یک سال و نیم می باشد.

که در بخش های مختلف بیمارستان مشغول به کار می شوند.

دانشجویانی که در آزمون نمره بهتری و بالاتری کسب کرده باشند، می‌توانند در‌ انتخاب بخش‌های بیمارستان برای گذراندن دوره  نقش داشته باشند.

این آزمون به صورت سراسری و کشوری برگزار نمی شود و به صورت قطب های ده گانه که دانشگاه های علوم پزشکی کشور در آن قرار می گیرند برگزار می شود.

برای موفقیت در هر آزمونی باید برنامه ریزی صورت گیرد و برنامه ریزی پره انترنی نیز برای آزمون پره انترنی انجام می شود و بهتر است برای این برنامه ریزی از افراد ی که در این را تجربه کسب کرده اند، بهره ببرید و از مشاوره هایشان استفاده کنید تا موفقیت شما در این آزمون بیشتر شود.

برنامه ریزی پره انترنی-محمد حسین اسدی

عامل های اصلی موفقیت در آزمون پره انترنی:

با توجه به اینکه آزمون پره انترنی یکی از آزمون های سخت و بزرگ به شمار می رود و حجم اطلاعاتی که باید در مورد آنها دانش کافی داشته باشید، بسیار زیاد است، بهتر است طبق برنامه ریزی پره انترنی پیش بروید تا در این آزمون موفق شوید، برای موفقیت در این آزمون بهتر است به دو مساله توجه داشته باشید:

اول خواندن تمام کتب  به طور کامل و با تعداد دفعات زیاد .

دوم  شیوه صحیح مطالعه است که باید آن را نیز در نظر بگیرید.

دسترسی به محتوای آموزشی جز برنامه ریزی پره انترنی می باشد که شامل:

کتب اصلی  که جزء سرفصل ها است و فیلم های آموزش و جزوه های و تست های معتبر می باشد.

باید در نظر داشته باشید که:

کتب متفاوتی به عنوان منبع معرفی شده اند که با توجه به بازار داغ برخی موسسات  و کتب کمک آموزشی تقریبا همه آنها کپی هم هستند و فقط در بیان مطالب با هم متفاوتند واین تفاوت در بیان مطالب باعث می شود که برخی از دانشجویان ارتباط ساده تری با برخی از این کتاب ها بر قرار می کنند.

در برنامه ریزی پره انترنی:

کتاب ها و محتوی های آموزشی را عامل موفقیت خود ندانید و به درک خود از مطلب ها دقت کنید، شاید شخصی گاید لاین را مطالعه کرده باشد و بهترین نمره قبولی در آزمون را کسب کرده باشد، ولی شما با کتاب دیگری به نمره خوبی دست یابید.

در برنامه ریزی پره انترنی:

برای انتخاب کتب آموزشی و بقیه موارد کمک آموزشی باید به این قضیه توجه کنید که بیان مطالب و نحوه آموزش چگونه است و انتخاب را بر اساس آن انجام دهید و به تبلیغات توجهی نداشته باشید.

مطمئن باشید که کتاب هایی که برای آزمون پره انترنی معرفی می کنند، از نظر محتوایی یکی است ولی قسمت مهم برنامه ریزی پره انترنی به خاطر سپردن مطالب است، اگر مطالب را به ذهن نسپارید با کسی که اصلا مطالعه نکرده فرقی ندارید.

در برنامه ریزی پره انترنی:

به شما آموزش داده می شود که روش تکرار مطالب را چگونه و با چه دوره زمانی انجام بدهید تا مطالبی را که می‌خوانید، هیچگاه فراموش نکنید.

باید به خاطر بسپارید اصل خواندن و مطالعه کردن برای آزمون پره انترنی فراموش نکردن و استفاده از آنها در پاسخ دادن به آزمون است.

برنامه ریزی پره انترنی-محمد حسین اسدی

جایگاه خلاصه نویسی در برنامه ریزی پره انترنی :

علاوه بر زمان بندی برای تکرار مطالب که از مهمترین بخش های برنامه ریزی پره انترنی  به شمار می آید می توان به خلاصه نویسی مطالب کتاب هم اشاره نمود. مسلما زمانی که کتاب را می خوانید بخشی از قسمت ها را کاملا حفظ هستید  و نیاز نیست که در خلاصه نویسی آنها را یادداشت کنید.

باید خلاصه نویسی را در برنامه ریزی پره انترنی بگنجانید و به صورتی خلاصه نویسی کنید که در آینده به راحتی به آن اعتماد نمایید و آن را به جای کتاب بخوانید.

خیلی از دانشجویان و افرادی که از این روش مطالعه استفاده می کنند بعدا از اعتماد به یادداشت های خود هراس دارند و دوباره وقت خود را صرف مطالعه کتاب می کنند.

دو روش خلاصه نویسی وجود دارد یک نوع از آن به شکلی است که فقط جملات زاید حذف می شود و به خلاصه کامل معروف می باشد، در هر صورت این خلاصه از کتاب کوتاه تر است و زمان کوتاه تری را برای مطالعه می گیرد و شما می توانید تکرار بیشتری از مطالب خود را داشته باشید.

در برنامه ریزی پره انترنی:

خلاصه نوشتن به صورتی که فقط نکات مهم در آن نوشته شود نیز وجود دارد.

بهتر است خلاصه نویسی نوع دوم برای مراحل پایانی مطالعه مورد استفاده قرار گیرد و نوع اول برای مراحل ابتدایی تا فراموشی به حداقل برسد.

برنامه ریزی پره انترنی-محمد حسین اسدی

نشانه گذاری را فراموش نکنید:

برای به خاطر سپردن بسیاری از مطالب و درسهای پزشکی که شباهت های زیادی به هم دارند نشانه گذاری بسیار مفید است.

در نشانه گذاری با توجه به مطلب که مطالعه می کنید و بسیار فرار است می توانید از نشانه هایی که خود در نظر می گیرد و زیاد به متن  مربوط نیست استفاده کنید تا بر اساس نشانه ها کلمات را به خاطر بیاورید.

این روش در برنامه ریزی پره انترنی برای آزمون بسیار مفید است.

کلاس آموزشی در کنار تست زنی:

هر چه از فیلم های آموزشی و یا ویس برای یادگیری استفاده نمایید، نمی توانید از جایگاه کلاس آموزشی بکاهید در واقع کلاس آموزشی که در آن استاد در حال درس دادن است و شما می‌توانید از  معلم سوال و پرسش نمایید و ایرادات خود را رفع کنید، نمی تواند جایگاه خود را با هیچ وسیله کمک آموزشی بگیرد.

استفاده از کتاب های تست مناسب در این برنامه ریزی پره انترنی بسیار مهم است البته  زمان تست زنی و تکرار آن نیز مهم و موثر می باشد. در دورهای بعدی زمان تست زنی را افزایش بدهید.

 

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

    با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!