تندخوانی در آزمون دستیاری

نقش تندخوانی در آمادگی برای آزمون دستیاری

يكي از مهم ترين مسايلي كه داوطلبان همواره درگير آن بوده اند مسئله نداشتن زمان كافي جهت مطالعه مي باشد.همين طور ديده شده اكثر رفرنس هايي كه تغيير مي كند كتاب خلاصه و ترجمه شده آن توسط موسسات نزديك امتحان به دست داوطلبان مي رسد و اين امر خود اهميت تندخواني در آزمون دستیاری را دوچندان ميكند. بنده طي اين چند سال به تعداد زيادي از همكاران مشاوره درسي داده ام و مشكلات آنها را مي دانم چندين كارگاه هم در زمينه تند خواني برگزار كرده ام اميدوارم مطالب ارايه شده مفيد واقع شوند.

تندخوانی در آزمون دستیاری

اصلا فواید تندخوانی در آزمون دستیاری چیه؟!

 • تندخواني باعث صرفه جويي و استفاده بهتر از زمان مي شود.
 • تندخواني انگيزه مطالعه را افزايش مي دهد
 • تند خواني باعث افزايش تمركز مي شود
 • تندخواني در مراتب بالا باعث درك بهتر از مطلب مي شود

سرسری خواندن یا با تمرکز بیشتر خواندن؟!

باور غلطي كه در مورد تندخواني وجود دارد اين است كه برخي تندخواني را معادل سرسري خواندن مي دانند و اعتقاد دارند كه با اين روش درك عميق از مطلب حاصل نمي شود. در حالي كه عكس اين قضيه صادق است و ما ذكر مي كنيم كه “تند خواني درمان كساني است كه از نداشتن تمركز حين مطالعه شكايت دارند”.مثال جالب كه در اين زمينه مطالعه كردم اين بود شما فرض كنيد سوار بر اتوموبيل هستيد و با سرعت ٣٠ كيلومتر در ساعت حركت مي كنيد شما فرصت چاي نوشيدن و صحبت كردن با فرد كنار خود را داريد وقتي سرعت به ٨٠ كيلومتر در ساعت رسيد بيشتر حواستان را جمع مي كنيد و وقتي سرعت به ١٢٠ رسيد به جز رانندگي و تمركز روي آن فرصت انجام هيچ كار ديگري را نداريد. در ادامه چند راهکار مهم برای تندخوانی در آزمون دستیاری به شما ارائه خواهد شد.

و اما راهکار ها چیست؟!

 • محيط مطالعه كاملا مناسب بوده تا حواس شما پرت نشود
 • مكث ها و توقفات چشمتان حين مطالعه را روي هر كلمه كاهش دهيد. براي كاهش مكث ها بايد حوزه ديد را افزايش داد و در هر نگاه به جاي مثلا سه كلمه شش كلمه را زير ميدان ديد خود داشته باشيد.
 • حين مطالعه سر خود را حركت ندهيد و با حركت چشمان خود مطلب را دنبال كنيد.
 • هرگز با صداي بلند درس نخوانيد.
 • حين مطالعه به هيچ voice گوش ندهيد حتي اگر روخواني كتاب مورد نظر شما باشد زيرا در اين حالت ذهن خود را مجبور مي كنيد با سرعتي كه فرد صحبت مي كند مطالب را درك كند در حالي كه سرعت ذهن شما به مراتب بيشتر است.
 • واژه ها را گروه بندي كنيد. سعي كنيد كه كلمات را با هم تركيب كرده و يك جمله را در آن واحد بخوانيم.
 • كلمات كليدي را در هر جمله مطالعه كنيد. در هر متن حدود ٤٠تا ٥٠ درصد متن از واژه ها و حروف ربط بدون اهميت تشكيل شده است. مثلا در جمله “هر فرد در حالت ناشتا در ٢٤ساعت به ٢٥ كيلوكالري انرژي به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن احتياج دارد” عدد ٢٥kcal/kg كلمه مفهومي و كليدي اين جمله است.
 • مهم ترين نكته در مورد تند خواني اين است كه هيچگاه به عقب بازنگرديد. برخي عادت دارند حين مطالعه مرتب به عقب بازگشته و متن خوانده شده را تكرار ميكنند در حالي كه اگر شما به جاي اين كار مطلب را تمام كرده و كل مطلب را با تعداد دور بيشتر بخوانيد مسلما بهتر متوجه خواهيد شد.

با ارزوي موفقيت روزافزون همه شما، امیدوارم که نکات تندخوانی در آزمون دستیاری رو هر روز تمرین کنید.

 

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

  با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!