self cognition

شخصیت شناسی و نقش آن در انتخاب رشته دستیاری

همانطور که قبلا اشاره شد در انتخاب رشته دستیاری باید در مورد نکات مهمی تجزیه و تحلیل داشته باشیم. از جمله مهمترین این نکات شناخت شخصیت خود است.

خود حال و خود آینده

همه ما در تصمیماتمان منافع کوتاه مدت و بلند مدتی داریم. منافع کوتاه مدت ما در خدمت خود حال ما و منافع بلند مدت در خدمت خود آینده ما هستند. از آنجایی که خود آینده ما در حال حاضر در دید ما نیست نقشی بسیار ضعیف در انتخاب های ما داشته در حالیکه خود حال ما  نقش بسیار پررنگتری در انتخاب های کنونی ما دارد. اما این، خود حال است که با استفاده از منافعی که در پیش روی خود می بیند در اکثر تصمیم گیری های ما شرکت میکند که این امر منجر به گرفتن تصمیمات کوتاه مدت شده و در نتیجه احتمال شکست ما در آینده را بالاتر خواهد برد.

رشته ای که قبلا دوست داشتیم و رشته ای که الان دوست داریم!

تا حالا فکر کردید چرا رشته ای که زمان استاجری و اینترنی بهش فکر میکردیم با رشته ای که چند سال بعد از اون زمان بهش فکر کردیم باهم متفاوت هستند؟! ( البته در اکثر موارد ). دلیلش اینه که در طی زمان وقتی با چالش های زیادی روبرو میشیم، بسته به اینکه چه چیزی در ذهن ما کمرنگ تر و پررنگ تر بشه تصمیمات ما هم عوض میشه! ما دوست داریم اطلاعات چیزهایی که به اونها علاقه داریم  رو در ذهن خودمون پر رنگتر کنیم و اطلاعات چیزهایی که دوست نداریم رو حذف کنیم. مثلا من اگر به رشته چشم علاقه داشته باشم سعی میکنم تمام خوبی های رشته چشم رو ببینم و بدی هاش رو در ذهنم کم رنگ کنم و اگر به رشته اطفال علاقه نداشته باشم کاری بر عکس کار قبلی میکنم و این در هر زمانی عوض میشه.

هشتاد درصد مردم دنیا شغلشون رو دوست ندارند!

چرا اکثر افراد از کارشون لذت نمی برند؟ این قضیه حتی مربوط به رتبه های خیلی خوب آزمون رزیدنتی هم میشه! خوب مسلما اونها هر رشته ای که دوست داشته باشند میتونند برند. اما چرا باز هم از انتخاب خودشون راضی نیستن و باز هم میگن ای کاش رشته دیگه ای رو انتخاب کرده بودیم!؟

توصیه اطرافیان و جو جامعه

حقیقت اینه که تصمیمات ما اکثرا از علاقه ذاتی ما منشا نمیگیره و طبق توصیه های افراد مختلف به نتیجه ای میرسیم. حالا این که اون فرد چقدر صلاحیت داشته که به ما مشورت بده خودش جای سواله! مثلا فلانی میگه این رشته به درد تو نمیخوره، این رشته بازار کارش خوب نیست، این رشته اشباع شده، و … . مشورت کردن در کاری جایگاه خودش رو داره ولی یک مرحله قبل از مشورت باید برگردیم به درون خودمون!

تصمیم در انتخاب رشته دستیاری

شما وقتی ندونید دنبال چی هستید هیچ وقت به اون نمیرسید! در تصمیمات سخت هیچ وقت بهترین گزینه وجود نداره! هر کدوم منافع و مضراتی دارند. در واقع شما اگر بخواین بهترین تصمیم رو در مورد آیندتون بگیرید باید ابتدا در وجود خودتون به دنبال دلایل بگردید نه در دنیای بیرون! اگر این کار رو نکنید دنیا و دلایل بیرونی برای شما تصمیم میگیره که بعدا با خودتان در تضاد است.پس ابتدا از خودتون بپرسید که من میخوام کی باشم؟‍! چه کاری هست که اگر به خاطر اون هیچ تشویقی و پاداشی دریافت نکنم باز هم حاضرم صبح زود با اشتیاق به خاطرش از خواب بلند شم؟ پس همین حالا در مورد خودتون فکر کنید و شخصیت خودتون رو پیدا کنید تا در انتخاب رشته دستیاری موفق باشید.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

    با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!