سه نکته مهم در مورد انتخاب رشته دستیاری

در این مقاله سعی داریم در باره مهمترین کار پس از آزمون یعنی در مورد انتخاب رشته دستیاری با شما عزیزان صحبت کنیم. شاید بسیاری از شما در اطراف خود افرادی را دیده اید که پس از قبولی در آزمون دستیاری و شروع دوره رزیدنتی به فکر انصراف از رشته و دادن آزمون مجدد میباشند. تا به حال پیش خود فکر کرده اید علت این امر چیست؟! و چقدر از زمان و انرژی پول شما با این کار به هدر میرود؟! برای داشتن یک انتخاب خوب با ما همراه باشید.

با رعایت این سه نکته مهم می‌توانید در انتخاب خود دقت بیشتری داشته و در آینده دچار عواقب ناشی از انصراف از رشته نشوید!

نکته اول و مهمترین نکته در مورد انتخاب رشته دستیاری: شناخت شخصیت

نکته بسیار مهم در مورد انتخاب رشته دستیاری شناخت کافی از شخصیت خود می باشد. در ابتدا بایستی شناخت کافی از ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود داشته باشید تا بتوانید از میان انتخاب های فراوان، رشته های متناسب با شخصیت خود را پیدا کرده و سپس در مورد رتبه‌بندی آنها اظهار نظر کنید. به عنوان مثال اگر در میان انتخاب های شما هم رشته های جراحی هم رشته‌های داخلی وجود دارد  در مورد شناخت شخصیت خود به نتیجه کافی نرسیده اید. برای شناخت شخصیت خود بایستی چندین پارامتر را در نظر داشته باشید که در مقالات بعدی در مورد آن بحث خواهیم کرد.

نکته دوم: دسته بندی کردن رشته ها

شما می‌توانید رشته های مختلف را که از نظر فیلد کاری مشابه یکدیگر هستند در چند دسته تقسیم کرده و انتخاب‌های خود را به دسته بندی محدودتر کنید. به عنوان مثال رشته هایی که جراحی دارند مثل جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، اورولوژی، چشم و… . سپس این دسته بندی ها را با یکدیگر مقایسه کنید. با این کار گزینه های شما برای انتخاب محدودتر شده و شما کار آسان‌تری در مورد انتخاب رشته دستیاری در پیش رو خواهید داشت.

نکته سوم: انتخاب شهرها

residency cities

انتخاب شهرنیز به نوبه خود سهم مهمی در انتخاب رشته دستیاری ایفا می کند ولی نقش آن کمتر از انتخاب رشته می باشد. مسلماً بایستی شهرهای بزرگ در اولویت باشند و نه فاصله نزدیکتر مگر اینکه از نظر شرایط خانوادگی با محدودیت مواجه باشید. در غیر این صورت اولویت با دانشگاههای درجه ۱ است. زیرا دوران تخصص با دوره پزشکی عمومی متفاوت است برای اینکه بخواهید در کار خود موفق تر از دیگران شوید باید در یک مرکز ریفرال حضور داشته باشید تا در آینده حرفی برای گفتن داشته باشید. دانشگاه های درجه دو ممکن است در رشته های متفاوت پتانسیل و سطح علمی متفاوتی داشته باشند. در مورد این دانشگا ها باید با توجه به نوع رشته اولویت بندی کرد. ولی مسلما دوران رزیدنتی دوران گذرایی است و نباید صرفا به دلیل فاصله زیاد قید دانشگاه های برتر را بزنید!

جمع بندی:

پس برای انجام یک انتخاب رشته خوب ابتدا شخصیت خود را شناسایی کنید سپس رشته ها را  دسته بندی کنید انتخاب‌های خود را محدودتر کرده و در نهایت با اضافه کردن دانشگاه ها اولویتهای خود را انتخاب کنید. امیدوارم که در انتخاب رشته خود نهایت دقت را داشته باشید.

 

 

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

    با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!