ازمون لیسانس به پزشکی محمد حسین اسدی

شرایط آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی یکی از آزمون هایی است که علاقه مندان زیادی مایل به شرکت در آن هستند. آیا شما هم جزو کسانی هستید که شانس قبولی در رشته پزشکی را از دست داده اید؟ آیا علاقه شما آنقدر زیاد است که باعث می شود هنوز هم در رویای خود به پزشکی فکر کنید؟

حتما همینطور بوده است که این مطلب را در اینترنت سرچ کرده اید. افراد دیگر هم مانند شما سوالات زیادی درباره این آزمون دارند؛ اما نگران نباشید. ما در این مطلب به تمام سوالات شما درباره شرایط آزمون لیسانس به پزشکی پاسخ می دهیم.

ازمون لیسانس به پزشکی-محمد حسین اسدی

آزمون لیسانس به پزشکی توسط کدام دانشگاه برگزار می شود؟

دانشگاه علوم پزشکی تهران هر ساله آزمون لیسانس به پزشکی برگزار می کند تا برای دانشجویان علاقه مند به پزشکی که قبلا شانس تحصیل در این رشته را از دست داده اند فرصت دوباره بدهد. هیچ دانشگاهی به غیر از علوم پزشکی تهران این آزمون را برگزار نمی­کند.

ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی چه شرایطی دارد؟

مهم ترین شرایط ثبت نام در این آزمون موارد زیر هستند:

 • مدرک دیپلم باید از رشته های ریاضی و تجربی و با معدل بالای ۱۸ باشد.
 • رشته کارشناسی باید از رشته های علوم تجربی، ریاضی و فنی با معدل بالای ۱۶ باشد.
 • حداکثر سن ۲۵ سال است.
 • اگر داوطلب طرح اجباری گذرانده باشد به سن تعیین شده اضافه می شود.
 • برای شرکت کنندگان اقا داشتن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از آن ضروری است.
 • کسانی که مدرک کارشناسی ارشد، دکتری عمومی یا دکتری تخصصی دارند نمی توانند در این آزمون شرکت کنند.
 • معدل های عنوان شده و شرط سنی درباره دانشجویانی که آیین نامه استعدادهای درخشان مشمول آنها می شود، کسانی که در آزمون سراسری دوره کارشناسی تا رتبه ۴۰۰ کسب کرده اند، دارندگان مدال از المپیادها و جشنواره های رازی و خوارزمی و دانشجویان نمونه کشوری در گروه پزشکی صدق نمی کند.
 • داوطلبان باید یک مدرک معتبر زبان داشته باشند

لیسانس به پزشکی-محمد حسین اسدی

متاسفانه حاشیه هایی درباره چندوچون برگزاری این آزمون وجود دارد که باعث ناامیدی شرکنندگان می شود؛ اما واقعیت های مثبت و امیدبخشی درباره این آزمون وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می کنیم.

روابط در جذب دانشجو نقشی ندارد!

علی رغم تصور خیلی ها که ورود به رشته پزشکی از مقطع لیسانس از طریق روابط ممکن است، صحت ندارد. این شایعه نباید باعث ناامیدی و عدم اعتماد شما به آزمون لیسانس به پزشکی شود. خبر خوش این است که هر ساله همه کسانی که واقعا برای شرکت در این آزمون تلاش کرده اند موفق می شوند. جالب است که این آزمون تنها آزمونی است که هیچ سهمیه ای در آن نقش ندارد و فقط پاسخ های خود شما نتیجه آن را تعیین می کنند.

تعدا داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی کم است

درست است که آزمون لیسانس به پزشکی ظرفیت محدودی دارد؛ اما نکته مثبت در آن زمینه این است که تعداد شرکت کنندگان نیز کم هستند. آمار سال های اخیر نشان داده است که میانگین افراد شرکت کننده تنها ۲۵۰ نفر است.

 لازم نیست حتما مدرک لیسانس شما از دانشگاه تهران باشد!

یکی از شرایطی که در ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی آمده است این است که داوطلبان باید شرایط عمومی تحصیل رایگان داشته باشند. این بند باعث این سوء تفاهم شده است که اگر کسی در دانشگاه آزاد یا سایر دانشگاه­هایی که با شهریه دانشجو پذیرش می کنند، تحصیل کرده باشد نمی تواند در این آزمون شرکت کند. اما این نکته صحیح نیست و تمام کسانی که در نتیجه ثبت نام در هر کنکوری در داخل کشور در دانشگاه تحصیل کرده اند می توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند.

رشته های فنی هم می توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند

به دلیل اینکه افراد فارغ التحصیل رشته فنی به ندرت در این آزمون پذیرفته می شوند، بسیاری از افراد فکر می کنند که این گروه نمی توانند در آزمون شرکت کنند. اما، واقعیت این است که فارغ التحصیلان همه رشته های تجربی، ریاضی و فنی می توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند و دلیل کم بودن پذیرفته شدگان رشته فنی در آزمون لیسانس به پزشکی این است که تغییر از رشته فنی به پزشکی کمی مشکل است و نیاز به مطالعه زیاد دارد. برای کسانی که با دروس زیست شناسی هیچ آشنایی ندارند مطالعه در این حوزه کار آسانی نیست.

لیسانس به پزشکی-محمد حسین اسدی

خدمات موسسه علوم پزشکی سنا به داوطلبان

اگر تا کنون در آزمون پزشکی شرکت نکرده اید و به میزان توانایی خود در این رشته شک دارید، خبر خوشی برایتان داریم. موسسه علوم پزشکی سنا در ماه های آذر، دی و بهمن برای داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی آزمون های آزمایشی برگزار می کند تا از میزان آمادگی خود مطلع شوند. این موسسه همچنین منابع کامل آزمون را به داوطلبان ارائه می دهد.

ازمون لیسانس به پزشکی

آیا آزمون مصاحبه هم دارد؟

بله، این آزمون دو مرحله ای است. مرحله اول امتحان کتبی است که ۵۰ درصد آزمون کل را شامل می شود و مرحله دوم انجام مصاحبه است که ۵۰ درصد باقیمانده را شامل می شود. اگر بخواهید بدانید که چه نوع سوالاتی در این آزمون پرسیده می شود باید بگوییم که داشتن اعتماد به نفس، به کار بردن جملات مثبت، هدفمند بودن موارد مهمی هستند که باید در مصاحبه خود به آنها توجه کنید. هدف از انجام مصاحبه پزشکی این است که افرادی انتخاب شوند که واقعا ویژگی هایی را که یک پزشک باید داشته باشد، دارند. ویژگی اعتماد به نفس آنقدر مهم است که حتی اگر رتبه شما در آزمون کتبی کمتر باشد، می تواند آن را جبران کند.

مورد بعدی پرسیدن سوالات روزمره مانند هدف از شرکت در آزمون و هدف مورد نظر در صورت عدم قبولی در آزمون و غیره است که پاسخ شما به آنها باید صریح، منطقی و مثبت باشد. سعی کنید از جملات مثبت در مصاحبه استفاده کنید و از شخص یا ارگان خاصی بدگویی نکنید.

ازمون لیسانس به پزشکی

دروس امتحانی سوالات مرحله کتبی و اهمیت آنها

دفترچه آزمون شامل ۱۵۰ سوال است که تعداد هر سوال در هر درس به شرح زیر است:

فیزیولوژی ۱۹

بیوشیمی ۸

باکتری شناسی ۸

ویروس شناسی ۴

آناتومی ۱۷

بافت شناسی ۹

ژنتیک انسانی ۱۰

ایمنی شناسی ۱۰

شیمی ۸

فیزیک پزشکی ۷

تفکر نقاد ۲۵

جامعه شناسی و روانشناسی ۲۵

ازمون لیسانس به پزشکی

زمان ثبت نام برگزاری آزمون

آزمون لیسانس به پزشکی هر سال در اسفند ماه برگزار می شود و زمان ثبت نام آن دی و بهمن ماه است. در سال ۹۷ این آزمون استثنائا در خرداد  ماه برگزار شد. این آزمون در سال ۹۸ در ۹ اسفند برگزار خواهد شد. زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی سال ۹۸ از یک دی شروع می شود و تا یک بهمن ادامه خواهد داشت.

 

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو

  با عضویت در خبرنامه ویژه رزیدنت شو از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!